האם להתייעץ עם עו״ד פלילי כאשר הוזמנת לחקירה במשטרה? 

הזמנה לחקירה?

הזמנה לחקירת משטרה תגיע באמצעות שיחת טלפון, לרוב ממספר חסוי או בעקבות מעצר יזום. בשיחה זו, יזדהה השוטר בשמו ותפקידו ויזמין את הנחקר לחקירה במשטרה תוך ציון מועד ומקום. בשלב זה, לא יימסרו לנחקר פרטים על מהות החקירה אליה  הוא נדרש והוא יצטרך להגיע במועד שנקבע עבורו. זכור כי אי הגעה לחקירה במשטרה בעקבות הזמנה מפורשת, תגרור אחריה בהכרח עיכוב או מעצר לא נעים על ידי המשטרה ולאחר מכן הבאת הנחקר על ידה לחקירה לה הוא נדרש. 

מהי חקירה במשטרה?

חקירה במשטרה הנה הליך בו הגוף המונה על החקירה לפי חוקי המדינה (משטרת ישראל במקרה זה), פועלת במסגרת הסמכויות הניתנות לה בחוק, כדי לברר האם באירוע מסוים התבצעה עבירה פלילית או לא. המידע על אודות האירוע יכול להגיע מתלונה אותה הגיש אדם במשטרה או ממידע מודיעיני אשר הגיע למשטרה. לאחר עיבוד המידע מחליטה המשטרה אם ברצונה להמשיך ולחקור ואם כן, באיזה אופן. השלב הראשון יהיה בדרך כלל חקירת המעורבים.

חשיבות ההתייעצות עם עורך דין פלילי בשלב זה

החקירה הראשונה במשטרה היא שלב קריטי בהמשך חיי ההליך הפלילי המתנהל נגדך כיוון שבשלב זה נמסרת הגרסה הראשונה לאירוע בו אתה נחשד. חקירה זו היא קריטית ומהווה שיקול מרכזי בהחלטת המשטרה והפרקליטות האם להגיש כתב אישום. זאת בנוסף לחומרי חקירה אחרים אשר קיימים בתיק. לכן זכור כי גם אם זומנת למועד מסוים ואתה מבקש להתייעץ עם עו״ד פלילי, מותר לך ואף רצוי לבקש את דחיית הזימון למתן עדות. התייעצות עם עורך דין פלילי בשלב זה יכולה להיות ההבדל בין שחרור למעצר.

לכן רצוי ואף הכרחי להיוועץ בעו״ד פלילי עוד לפני חקירה. זאת מהטעמים הבאים:

• דע את זכויותיך:

רוב רובם של האנשים הנורמטיביים אשר מוזמנים לחקירה במשטרה אינם מודעים לזכויותיהם ואינם מכירים את  חובותיהם (גם אם הם צפו במספר רב של פרקי הסדרה "חוק וסדר"). נכון כי מצד אחד החובה המוטלת עליך היא לספר את האמת כאשר אתה נחקר תחת אזהרה, אולם מצד שני אחת מהזכויות שלך הינה שאם אתה נחשד בעבירה שאתה לא מכיר או בנסיבות שלא מוכרות לך, זכותך לדרוש לדבר עם עו״ד בכל שלב של החקירה, כדי להבין טוב יותר במה אתה נאשם, מהם מרכיבי העבירה ומה האתגרים שעומדים לפניך.

 

• המפגש הראשוני עם רשויות החוק:

המפגש הראשוני עם המשטרה/בתי מעצר/בתי משפט, עלול להיות מפחיד ומרתיע ולגרום לאנשים לחשוב באופן לא רציונלי או להיות מונעים מפחד.

לכן על מנת לדעת לקראת מה אתה הולך ומה צפוי לקרות הלאה, חשוב להתייעץ עם עו״ד פלילי לפני החקירה כדי שתגיע מוכן ככל שניתן.

 

• התייעצות עם עורך דין פלילי יכולה להיות ההבדל בין שחרור בתחנה לבין המשך מעצר:

בתום חקירה, ליחדה החוקרת נתונה הסמכות להחליט האם להותיר את הנחקר בתנאי מעצר ולבקש הארכת מעצר בתוך 24 שעות בפני שופט, או להחליט על שחרור בתחנה בכפוף לערבויות מתאימות. כד להבטיח את מינימום הפגיעה בחייך, כדי  שתוכל לבלות את הלילה בבית ולא בבית מעצר, צור קשר מיד עם עו״ד פלילי אשר יסייע בידך להגיע מוכן לחקירה. 

חקירה במשטרה

למה אנחנו?

ניסיון רב שנים בסנגוריה הציבורית  |  ניסיון של עשור ומעלה בתיקי מעצר בכל העבירות האפשרויות  |  הצלחות אין ספור של שחרורים בתנאים מגבילים (מעצר בית, מעצר לילי, שחרור בערובה וכו')  |  מאבק בלתי פוסק עד לקבלת תוצאה מיטבית בהליכי מעצר.

צרו איתנו קשר עכשיו >> 077-2305855